Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.
Národná banka Slovenska vydala pre banky odporúčania na opatrnejšie poskytovanie hypoték, úverov na bývanie aj spotrebných pôžičiek.
Viac ako polovica ľudí, ktorí si od banky požičali na financovanie bývania, nemá hypotéku ale spotrebný úver. Nemajú tak ani zákonom garantované bezplatné splatenie úveru počas výročia fixácie.
Maximálna hranica príjmu, ktorú nemôže žiadateľ dotovanej hypotéky pre mladých prekročiť, sa mení každý štvrťrok. Od januára klesne o 26 eur.
Nielen úroková sadzba má vplyv na to, koľko banke naozaj zaplatíte. Záleží aj na iných poplatkoch či výhodách, ktoré vám banka ponúkne.
Jedna banka podliezla úrokové sadzby na päť rokov hlbšie pod dve percentá.
Tento rok si berie novú hypotéku alebo refinancuje tú starú historicky najviac ľudí. Kým v minulosti boli najvýhodnejšie ročné fixácie, teraz to neplatí. Oplatí sa viazať na kratšie alebo dlhšie obdobie?
Všetci, ktorí si berú hypotéku, sa zaväzujú, že pustia zástupcu banky do bytu, domu či na pozemok.
Úrokové sadzby na hypotéky stále padajú. Banky zlacňujú aj úvery s dlhšou fixáciou.
Štátny fond rozvoja bývania fixuje 1- až 2-percentné úrokové sadzby na celé obdobie. Mnohým však úver nedá.
Ak chce živnostník a majiteľ spoločnosti s ručením obmedzeným dostať hypotéku, potrebujú mať za sebou aspoň rok podnikania a vyhnúť sa strate v daňovom priznaní. Radí Lucia Bódi z OVB Allfinanz Slovensko.
Do kedy môžeme čakať znižovanie úrokových sadzieb na hypotékach? Respektíve, kedy môžeme očakávať zastavenie prepadu a zvyšovanie? Odpovedajú analytici bánk.
Pri prenose hypotéky z jednej banky do druhej to banky klientom v rámci konkurenčného boja chcú čo najviac uľahčiť. Preto nepožadujú toľko dokladov ako pri úplne nových hypotékach.
Najčastejším obdobím, na ktoré si ľudia zafixujú hypotéku, sú tri roky.
Znížiť si úrokovú sadzbu za každú cenu sa nemusí oplatiť. Nad poistením úveru radšej popremýšľajte.
Banky nasadili jesenné kampane. Analytici však predpokladajú, že úrokové sadzby ešte klesnú. Očakávajú, že sa tak stane v horizonte dvoch mesiacov.
Súčasné nízke úrokové sadzby môžu zlákať na refinancovanie hypotéky aj tých, ktorým sa ešte nekončí fixácia
Ak sa vám nepodarí investovať ušetrené peniaze výhodne, radšej si skráťte lehotu splatnosti klasickým spôsobom, teda dohodou s bankou pri fixácii úrokovej sadzby.
Analytik radí mladým využiť nízke úroky, ochotu bánk požičiavať a štátnu pomoc.
Pád úrokových sadzbieb sa raz zastaví a začnú opäť rásť. Pozreli sme sa na to, o koľko vám môže stúpnuť mesačná splátka.