• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Vydané 5. 2. 2015 o 0:52 Autor: Jana Hvozdovičová

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Foto: FOTOLIA

  Daniam sa nevyhne nikto. Do konca marca chcú daňové úrady spočítané príjmy, výdavky a vypočítanú daňovú povinnosť za minulý rok od firiem, živnostníkov aj zamestnancov.

  Zamestnanci však majú veľkú výhodu, môže to za nich spraviť firemná účtovníčka. „U zamestnancov, ktorí mali v roku 2014 len príjem zo zamestnania alebo z dohody, nepodnikali, neprenajímali byt alebo nedostali honorár, dokonca ani nič nevyhrali, sa o všetko postará ich zamestnávateľ,“ uviedla poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová.

  Možnosť, nie povinnosť

  Treba splniť len jednu podmienku. Musia firmu o zúčtovanie daní požiadať, a to do pondelka, 16. februára a predložiť potrebné doklady. Potom si už s daňami nemusia robiť starosti.

  Ale pozor, zákon nič nehovorí o tom, že by mali firmy ľudí na tento dátum upozorňovať. Ak vás teda firemná účtovníčka vyzýva, aby ste sa u nej zastavili, je to jej dobrá vôľa, nemusí to robiť.

  Ustriehnuť si to musíte sami. „Je to vaša zákonná možnosť, nie povinnosť,“ upozorňuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Ak o zúčtovanie nepožiadate alebo oň nepožiadate včas, nemusí vám vyhovieť.

  Naopak, ak zamestnávateľa o zúčtovanie včas požiadate a predložíte mu všetky doklady, nesmie vás odmietnuť.

  Aké doklady potrebujete

  Komu sa počas roka narodilo dieťa a chce si ho odrátať z daní, potrebuje predložiť rodný list. V prípade manžela či manželky bez príjmu treba čestné vyhlásenie.

  Povinnosti majú aj dohodári. Mnohí si myslia, že ak pracovali na dohodu napríklad popri zamestnaní a príjem z dohody dostali vyplatený už v „čistom“, teda po odpočítaní dane, tak sa tým už nemusia ďalej zaoberať. Opak je však pravda. Mali by si skontrolovať, či majú od všetkých firiem potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch. Účtovníčka ich k výpočtu daní bude potrebovať. Firmy ich zvyknú vystaviť hneď po vykonaní práce. Ak ho neviete nájsť, do 5. februára si ho ešte môžete vypýtať.

  Väčšinou na nule

  „Preplatok môže vyjsť zamestnancovi, ktorý pracoval len časť kalendárneho roka a nezdaniteľnú časť základu dane si uplatňoval iba v daných mesiacoch, ale v rámci ročného zúčtovania má nárok uplatniť si celú a tak mu pravdepodobne vyjde preplatok, ak mu boli zrážané preddavky na daň,“ vysvetľuje Lukačovičová.

  Naopak nedoplatok môže vyjsť zamestnancovi s vysokým príjmom, ktorý si počas roka uplatňoval nezdanieľnú časť základu dane, ale v ročnom úhrne mu vyjde, že sa musí krátiť a tak mu vznikne nedoplatok.

  „Klasickému zamestnancovi s priemernou mzdou, ktorý nemal žiadne výkyvy v mzde ani iné príjmy vyjde spravidla rozdiel plus mínus pár centov,“ dodáva Lukačovičová.

  Preplatky musia zamestnanci dostať vyplatené najneskôr vo výplate za apríl, nedoplatky musia vyrovnať najneskôr do konca roka.

  Kedy počítate sami

  Sú aj prípady, keď firemná účtovníčka zúčtovanie preddavkov na daň spraviť nesmie. Napríklad, ak ste okrem príjmov zo zamestnania prenajímali byt alebo ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste vlastnili len krátko, prípadne ste mali otvorenú živnosť.

  Daňové priznanie si potom budete musieť podať sami – do 31. marca alebo v prípade, že požiadate o predĺženie lehoty, tak do konca júna.

  Oplatí sa vedieť

  Aké termíny si treba zapísať do kalendára, aby ste stihli všetko včas?

  • 5. február – ak ste vlani mali viacerých zamestnávateľov, napríklad ste si popri hlavnom zamestnaní privyrábali na dohodu, do 5. februára musíte týchto iných zamestnávateľov požiadať o potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch. Je však možné, že také potvrdenie už máte doma, firmy ho zvyknú vystaviť hneď po ukončení dohody.
  • 10. február – dovtedy vám potvrdenie, o ktoré ste vedľajších zamestnávateľov požiadali, musia firmy doručiť.
  • 16. február – dovtedy treba zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie a predložiť mu všetky doklady. Ak ich nebudete mať včas, nemusí vám zúčtovanie vykonať.
  • 10. marec – ak ste o potvrdenie z dohody do 5. februára nepožiadali, do 10. marca vám ho firma, v ktorej ste pracovali na dohodu, pošle automaticky, ak ste ju nepožiadali o zúčtovanie daní.
  • 31. marec – Dovtedy vykoná zamestnávateľ vaše zúčtovanie daní, ak ste ho požiadali. 

  Poradňa: Otázky a odpovede

  Zúčtovanie môže firma spraviť aj dôchodcovi, ktorý u nej pracoval na dohodu, ale nie zamestnancovi, ktorý prenajímal byt.

  Ak som bol počas roka nezamestnaný a robil som iba na dohody, koho mám požiadať o zúčtovanie daní? Môžu mi to odmietnuť spraviť?

  Keďže príjem z dohôd patrí medzi príjmy zo závislej činnosti, dohodári majú rovnaký status ako zamestnanci, to znamená, že môžu svojho zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania.

  O ročné zúčtovanie dane požiadajú posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich.

  Pritom k žiadosti doloží aj potvrdenia o príjmoch od prípadných iných zamestnávateľov, u ktorých dosiahli príjmy z dohody. Zamestnávateľ na ich základe urobí ročné zúčtovanie dane.

  Ak som robil iba na dohodu, peniaze som už dostal po odpočítaní daní. Aj tak musím žiadať zamestnávateľa o zúčtovanie? Myslel som, že je to už vyrovnané. Čo mi hrozí, ak to neurobím? Zistí to nejako daňový úrad?

  Tieto príjmy sa zdaňujú preddavkovým spôsobom, čo znamená, že celoročne je potrebné tieto preddavky vyrovnať, respektíve zúčtovať. Správca dane má dostatok informácií napríklad z podaných mesačných prehľadov či ročných hlásení.

  Od akej výšky sa musím zaoberať zúčtovaním? Ak som mal vlani iba dve dohody po 500 eur, treba to riešiť?

  Podľa zákona o dani z príjmov je povinný podať daňové priznanie, respektíve zúčtovať daň ten daňovník, ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy vyššie ako 1901,67 eura. V prípade, že ste mali zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (medzi ktorú patrí aj dohoda) a tie neprevýšili limitnú sumu, nemáte povinnosť podať daňové priznanie.

  Môžem požiadať firmu, v ktorej pracujem na trvalý pracovný pomer o ročné zúčtovanie daní, ak som vlani prenajímal garáž, ale príjem z prenájmu bol nižší ako 500 eur, spĺňam teda podmienky oslobodenia pri prenájme?

  Pokiaľ je príjem z prenájmu pod hranicou oslobodeného minima a vy nemáte povinnosť podať daňové priznanie, tak môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

  Urobí zúčtovanie firma aj dôchodcovi, ktorý u nej pracoval na dohodu?

  Ak mal dôchodca príjem do výšky polovice nezdaniteľnej časti základu dane (1901,67 eura), tak sa mu oplatí podať si daňové priznanie a budú mu vrátené zrazené preddavky na daň, ale ak bol príjem vyšší, môže požiadať o vypracovanie ročného zúčtovania dane.

  Zamestnávateľ nás tlačil, aby sme prišli požiadať o zúčtovanie, tak som podpísal, čo účtovníčka chcela. Včera mi však prišlo zabudnuté potvrdenie o príjmoch z jednej dohody. Môžem to ešte odniesť účtovníčke? Musí to akceptovať?

  Áno, ešte stále ste v lehote na požiadanie o vypracovanie ročného zúčtovania a žiadosť môžete opraviť a doplniť o potvrdenie.

   Na otázky odpovedala daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková a poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová

  Ďalšie novinky

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Dlh živnostníkov v Sociálnej poisťovni je nižší, pripomienky zaberajú

  Sociálna poisťovňa po sms pripomienkach a e-mailoch dlžníkom vybrala milión eur. Po novom už o svojich nedoplatkoch budú vedieť všetci živnostníci

  Hlavné správy

  Dobré ráno

  Dobré ráno: Smer ukázal Pellegrinimu, kto je šéf

  Ako sa cez víkend zmenila situácia.

  STĹPČEK PETRA TKAČENKA

  Rebel bez príčiny

  Fico sa mentálne zasekol v roku 2013.