• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Začnú sa vyplácať prvé dôchodky z druhého piliera

  Vydané 5. 1. 2015 o 14:28 Autor: Katarína Ragáčová

  O vyplácanie dôchodkových produktov pre prvých dôchodcov prejavili záujem tri poisťovne

  Foto: FOTOLIA

  O dôchodky z druhého piliera môže od januára budúceho roka požiadať približne tritisíc sporiteľov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek.

  Priemerná výška renty dôchodcov z druhého piliera by mala byť šesť až osem percent z celkovej výšky dôchodku. Ak by bol dôchodok 300 eur, tak 18 eur z nich by bolo z druhého piliera.

  Výška dôchodku bude závisieť od toho, ako dlho, ako pravidelne si budúci dôchodca sporí a akú sumu mu vypočíta Sociálna poisťovňa.

  Koľkí požiadajú, je otázne

  Počet tých, ktorí nakoniec požiadajú o vyplácanie dôchodku, je však otázny. Predpokladá sa, že približne 12 percent z nich nebude mať nasporených toľko peňazí, aby mohli požiadať o vyplácanie anuity.

  Tí sa v takom prípade budú musieť dohodnúť s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou o programovom výbere. Teda o vyplatení nasporenej sumy.

  Budúci dôchodca, v prípade, že bude mať nasporených dosť peňazí, sa sám rozhodne, od ktorej poisťovne si kúpi dôchodkový produkt.

  O licenciu na poskytovanie dôchodkov požiadali tri poisťovne – Generali, Union a Allianz – SP.

  Tesne pred Vianocami udelila centrálna banka licenciu všetkým trom poisťovniam. „Naša poisťovňa sa chce od začiatku podieľať na tejto zásadnej zmene dôchodkového systému,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Generali Roman Juráš.

  „V životnom poistení nie sme síce najväčšia poisťovňa na trhu, ale máme skúsený tím odborníkov a tiež profesionálnu podporu z materskej spoločnosti, ktorá patrí k najväčším dôchodkovým spoločnostiam v Holandsku,“ hovorí Boris Masloviec, člen predstavenstva Union poisťovne.

  „Príprava na plynulé vyplácanie trvala niekoľko mesiacov, aby sme vedeli rýchlo a k spokojnosti klientov riešiť rôzne životné situácie,“ konštatuje Marek Jankovič, predseda predstavenstva a prezident Allianz – SP.

  Prehľad spraví sociálka

  Na to, aby si budúci dôchodca vybral najvýhodnejší dôchodok z druhého piliera, nebude musieť prejsť všetky poisťovne.

  Všetky ponuky dostane na ponukovom liste zo Sociálnej poisťovne.

  „Životné poisťovne pripravia jednotlivé ponuky vždy pre konkrétneho sporiteľa po jeho žiadosti o dôchodok z druhého piliera,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

  Poisťovňa mu nebude radiť, ktorá ponuka je preňho najvýhodnejšia. „Sám si z ponukového listu vyberie ponuku, ktorú považuje pre seba za najvýhodnejšiu, je to na jeho rozhodnutí,“ dodáva Višváder.

  Ak nebude mať nasporených dosť peňazí, môže si vyberať buď dočasný starobný dôchodok – poisťovňa mu ho bude vyplácať päť, sedem alebo desať rokov – alebo môže siahnuť po programovom výbere, ktorý budú vyplácať dôchodkové správcovské spoločnosti.

  Tí, čo budú mať nasporených dosť prostriedkov, môžu si vyberať aj z možností ako doživotný starobný dôchodok a výplata výnosov z dôchodkového fondu.

  Poslednou možnosťou je vyčkávanie. Teda aj v prípade, že už má nárok na výplatu dôchodku z druhého piliera, môže sa rozhodnúť, že počká.

   

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.