• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Začnú sa vyplácať prvé dôchodky z druhého piliera

  Vydané 5. 1. 2015 o 14:28 Autor: Katarína Ragáčová

  O vyplácanie dôchodkových produktov pre prvých dôchodcov prejavili záujem tri poisťovne

  Foto: FOTOLIA

  O dôchodky z druhého piliera môže od januára budúceho roka požiadať približne tritisíc sporiteľov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek.

  Priemerná výška renty dôchodcov z druhého piliera by mala byť šesť až osem percent z celkovej výšky dôchodku. Ak by bol dôchodok 300 eur, tak 18 eur z nich by bolo z druhého piliera.

  Výška dôchodku bude závisieť od toho, ako dlho, ako pravidelne si budúci dôchodca sporí a akú sumu mu vypočíta Sociálna poisťovňa.

  Koľkí požiadajú, je otázne

  Počet tých, ktorí nakoniec požiadajú o vyplácanie dôchodku, je však otázny. Predpokladá sa, že približne 12 percent z nich nebude mať nasporených toľko peňazí, aby mohli požiadať o vyplácanie anuity.

  Tí sa v takom prípade budú musieť dohodnúť s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou o programovom výbere. Teda o vyplatení nasporenej sumy.

  Budúci dôchodca, v prípade, že bude mať nasporených dosť peňazí, sa sám rozhodne, od ktorej poisťovne si kúpi dôchodkový produkt.

  O licenciu na poskytovanie dôchodkov požiadali tri poisťovne – Generali, Union a Allianz – SP.

  Tesne pred Vianocami udelila centrálna banka licenciu všetkým trom poisťovniam. „Naša poisťovňa sa chce od začiatku podieľať na tejto zásadnej zmene dôchodkového systému,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Generali Roman Juráš.

  „V životnom poistení nie sme síce najväčšia poisťovňa na trhu, ale máme skúsený tím odborníkov a tiež profesionálnu podporu z materskej spoločnosti, ktorá patrí k najväčším dôchodkovým spoločnostiam v Holandsku,“ hovorí Boris Masloviec, člen predstavenstva Union poisťovne.

  „Príprava na plynulé vyplácanie trvala niekoľko mesiacov, aby sme vedeli rýchlo a k spokojnosti klientov riešiť rôzne životné situácie,“ konštatuje Marek Jankovič, predseda predstavenstva a prezident Allianz – SP.

  Prehľad spraví sociálka

  Na to, aby si budúci dôchodca vybral najvýhodnejší dôchodok z druhého piliera, nebude musieť prejsť všetky poisťovne.

  Všetky ponuky dostane na ponukovom liste zo Sociálnej poisťovne.

  „Životné poisťovne pripravia jednotlivé ponuky vždy pre konkrétneho sporiteľa po jeho žiadosti o dôchodok z druhého piliera,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

  Poisťovňa mu nebude radiť, ktorá ponuka je preňho najvýhodnejšia. „Sám si z ponukového listu vyberie ponuku, ktorú považuje pre seba za najvýhodnejšiu, je to na jeho rozhodnutí,“ dodáva Višváder.

  Ak nebude mať nasporených dosť peňazí, môže si vyberať buď dočasný starobný dôchodok – poisťovňa mu ho bude vyplácať päť, sedem alebo desať rokov – alebo môže siahnuť po programovom výbere, ktorý budú vyplácať dôchodkové správcovské spoločnosti.

  Tí, čo budú mať nasporených dosť prostriedkov, môžu si vyberať aj z možností ako doživotný starobný dôchodok a výplata výnosov z dôchodkového fondu.

  Poslednou možnosťou je vyčkávanie. Teda aj v prípade, že už má nárok na výplatu dôchodku z druhého piliera, môže sa rozhodnúť, že počká.

   

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Dobré ráno

  Dobré ráno: Smer ukázal Pellegrinimu, kto je šéf

  Ako sa cez víkend zmenila situácia.

  STĹPČEK PETRA TKAČENKA

  Rebel bez príčiny

  Fico sa mentálne zasekol v roku 2013.