SME

Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

Daniam sa nevyhne nikto. Do konca marca chcú daňové úrady spočítané príjmy, výdavky a vypočítanú daňovú povinnosť za minulý rok od firiem, živnostníkov aj zamestnancov.

Zamestnanci však majú veľkú výhodu, môže to za nich spraviť firemná účtovníčka. „U zamestnancov, ktorí mali v roku 2014 len príjem zo zamestnania alebo z dohody, nepodnikali, neprenajímali byt alebo nedostali honorár, dokonca ani nič nevyhrali, sa o všetko postará ich zamestnávateľ,“ uviedla poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová.

Možnosť, nie povinnosť

Treba splniť len jednu podmienku. Musia firmu o zúčtovanie daní požiadať, a to do pondelka, 16. februára a predložiť potrebné doklady. Potom si už s daňami nemusia robiť starosti.

Ale pozor, zákon nič nehovorí o tom, že by mali firmy ľudí na tento dátum upozorňovať. Ak vás teda firemná účtovníčka vyzýva, aby ste sa u nej zastavili, je to jej dobrá vôľa, nemusí to robiť.

Ustriehnuť si to musíte sami. „Je to vaša zákonná možnosť, nie povinnosť,“ upozorňuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Ak o zúčtovanie nepožiadate alebo oň nepožiadate včas, nemusí vám vyhovieť.

Naopak, ak zamestnávateľa o zúčtovanie včas požiadate a predložíte mu všetky doklady, nesmie vás odmietnuť.

Aké doklady potrebujete

Komu sa počas roka narodilo dieťa a chce si ho odrátať z daní, potrebuje predložiť rodný list. V prípade manžela či manželky bez príjmu treba čestné vyhlásenie.

Povinnosti majú aj dohodári. Mnohí si myslia, že ak pracovali na dohodu napríklad popri zamestnaní a príjem z dohody dostali vyplatený už v „čistom“, teda po odpočítaní dane, tak sa tým už nemusia ďalej zaoberať. Opak je však pravda. Mali by si skontrolovať, či majú od všetkých firiem potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch. Účtovníčka ich k výpočtu daní bude potrebovať. Firmy ich zvyknú vystaviť hneď po vykonaní práce. Ak ho neviete nájsť, do 5. februára si ho ešte môžete vypýtať.

Väčšinou na nule

„Preplatok môže vyjsť zamestnancovi, ktorý pracoval len časť kalendárneho roka a nezdaniteľnú časť základu dane si uplatňoval iba v daných mesiacoch, ale v rámci ročného zúčtovania má nárok uplatniť si celú a tak mu pravdepodobne vyjde preplatok, ak mu boli zrážané preddavky na daň,“ vysvetľuje Lukačovičová.

Naopak nedoplatok môže vyjsť zamestnancovi s vysokým príjmom, ktorý si počas roka uplatňoval nezdanieľnú časť základu dane, ale v ročnom úhrne mu vyjde, že sa musí krátiť a tak mu vznikne nedoplatok.

„Klasickému zamestnancovi s priemernou mzdou, ktorý nemal žiadne výkyvy v mzde ani iné príjmy vyjde spravidla rozdiel plus mínus pár centov,“ dodáva Lukačovičová.

Preplatky musia zamestnanci dostať vyplatené najneskôr vo výplate za apríl, nedoplatky musia vyrovnať najneskôr do konca roka.

Kedy počítate sami

Sú aj prípady, keď firemná účtovníčka zúčtovanie preddavkov na daň spraviť nesmie. Napríklad, ak ste okrem príjmov zo zamestnania prenajímali byt alebo ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste vlastnili len krátko, prípadne ste mali otvorenú živnosť.

Daňové priznanie si potom budete musieť podať sami – do 31. marca alebo v prípade, že požiadate o predĺženie lehoty, tak do konca júna.

Oplatí sa vedieť

Aké termíny si treba zapísať do kalendára, aby ste stihli všetko včas?

  • 5. február – ak ste vlani mali viacerých zamestnávateľov, napríklad ste si popri hlavnom zamestnaní privyrábali na dohodu, do 5. februára musíte týchto iných zamestnávateľov požiadať o potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch. Je však možné, že také potvrdenie už máte doma, firmy ho zvyknú vystaviť hneď po ukončení dohody.
  • 10. február – dovtedy vám potvrdenie, o ktoré ste vedľajších zamestnávateľov požiadali, musia firmy doručiť.
  • 16. február – dovtedy treba zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie a predložiť mu všetky doklady. Ak ich nebudete mať včas, nemusí vám zúčtovanie vykonať.
  • 10. marec – ak ste o potvrdenie z dohody do 5. februára nepožiadali, do 10. marca vám ho firma, v ktorej ste pracovali na dohodu, pošle automaticky, ak ste ju nepožiadali o zúčtovanie daní.
  • 31. marec – Dovtedy vykoná zamestnávateľ vaše zúčtovanie daní, ak ste ho požiadali.

Poradňa: Otázky a odpovede

Zúčtovanie môže firma spraviť aj dôchodcovi, ktorý u nej pracoval na dohodu, ale nie zamestnancovi, ktorý prenajímal byt.

Ak som bol počas roka nezamestnaný a robil som iba na dohody, koho mám požiadať o zúčtovanie daní? Môžu mi to odmietnuť spraviť?

Keďže príjem z dohôd patrí medzi príjmy zo závislej činnosti, dohodári majú rovnaký status ako zamestnanci, to znamená, že môžu svojho zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania.

O ročné zúčtovanie dane požiadajú posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich.

Pritom k žiadosti doloží aj potvrdenia o príjmoch od prípadných iných zamestnávateľov, u ktorých dosiahli príjmy z dohody. Zamestnávateľ na ich základe urobí ročné zúčtovanie dane.

Ak som robil iba na dohodu, peniaze som už dostal po odpočítaní daní. Aj tak musím žiadať zamestnávateľa o zúčtovanie? Myslel som, že je to už vyrovnané. Čo mi hrozí, ak to neurobím? Zistí to nejako daňový úrad?

Tieto príjmy sa zdaňujú preddavkovým spôsobom, čo znamená, že celoročne je potrebné tieto preddavky vyrovnať, respektíve zúčtovať. Správca dane má dostatok informácií napríklad z podaných mesačných prehľadov či ročných hlásení.

Od akej výšky sa musím zaoberať zúčtovaním? Ak som mal vlani iba dve dohody po 500 eur, treba to riešiť?

Podľa zákona o dani z príjmov je povinný podať daňové priznanie, respektíve zúčtovať daň ten daňovník, ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy vyššie ako 1901,67 eura. V prípade, že ste mali zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (medzi ktorú patrí aj dohoda) a tie neprevýšili limitnú sumu, nemáte povinnosť podať daňové priznanie.

Môžem požiadať firmu, v ktorej pracujem na trvalý pracovný pomer o ročné zúčtovanie daní, ak som vlani prenajímal garáž, ale príjem z prenájmu bol nižší ako 500 eur, spĺňam teda podmienky oslobodenia pri prenájme?

Pokiaľ je príjem z prenájmu pod hranicou oslobodeného minima a vy nemáte povinnosť podať daňové priznanie, tak môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

Urobí zúčtovanie firma aj dôchodcovi, ktorý u nej pracoval na dohodu?

Ak mal dôchodca príjem do výšky polovice nezdaniteľnej časti základu dane (1901,67 eura), tak sa mu oplatí podať si daňové priznanie a budú mu vrátené zrazené preddavky na daň, ale ak bol príjem vyšší, môže požiadať o vypracovanie ročného zúčtovania dane.

Zamestnávateľ nás tlačil, aby sme prišli požiadať o zúčtovanie, tak som podpísal, čo účtovníčka chcela. Včera mi však prišlo zabudnuté potvrdenie o príjmoch z jednej dohody. Môžem to ešte odniesť účtovníčke? Musí to akceptovať?

Áno, ešte stále ste v lehote na požiadanie o vypracovanie ročného zúčtovania a žiadosť môžete opraviť a doplniť o potvrdenie.

Na otázky odpovedala daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková a poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu