• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Ak narazíte v zahraničí do lyžiara, zaplatíte na odškodnom aj tisícky eur

  Vydané 16. 12. 2014 o 6:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Ak sa zraníte v zahraničí, stojí podľa doterajších poistných plnení poisťovní zásah v horách s prevozom do nemocnice v stovkách eur a s vrtuľníkom od tritisíc eur. Ak zraníte na svahu iného lyžiara, môžu škody dosiahnuť desiatky tisíc eur

  Foto: FOTOLIA

  Ak sa chystáte lyžovať v Alpách, Dolomitoch či českých horách, skontrolujte si v poistných podmienkach, či vaše celoročné poistenie zahŕňa aj hory, respektíve sa pýtajte na cestovné poistenie, ktoré má zásah Horskej služby v zahraničí v základnom balíku, radí Miloš Silný, obchodný vedúci pre OVB Allfinanz Slovensko.

  Ideálne podľa neho je, ak je horské poistenie kombinované nielen s liečebnými nákladmi, ale aj poistením zodpovednosti.

  Pýtajú tisíce

  "Ak sa totiž zraníte v zahraničí, stojí podľa doterajších poistných plnení poisťovní zásah v horách s prevozom do nemocnice v stovkách eur a s vrtuľníkom od tritisíc eur. Ak ale zraníte na svahu iného lyžiara, môžu škody dosiahnuť desiatky tisíc eur," vysvetľuje Silný.

  Vykresľuje to na reálnom prípade, keď nemeckí rodičia využili fakt, že Slovenka narazila pri lyžovaní do ich dcéry a okrem horibilnej sumy za liečenie a rehabilitáciu (110-tisíc eur) vymohli súdnou cestou ďalších 80-tisíc eur ako náhradu za duševnú ujmu. Poistenie zodpovednosti pritom kryje nielen škodu, ale aj náklady na právnika na súde, či tlmočenie.

  Ak sa spoliehate na to, že na platobnej karte máte cestovné poistenie, môžete na to doplatiť. "Poistenie k platobnej karte vás nemusí ochrániť pred všetkými nákladmi v zahraničí," konštatuje Silný.

  Stačí platobná karta?

  Štandardne poistenie ku karte kryje iba liečebné náklady, avšak nekryje zásah horskej služby, ani zásah v horách či prepravu vrtuľníkom a poistenie batožiny.

  "Ideálne riešenie je mať uzavreté komplexné celoročné samostatné poistenie do zahraničia, ktoré súbežne kryje nielen liečebné náklady, ale aj poistenie na hory, poistenie batožiny aj poistenie zodpovednosti a navyše kryje zásah Horskej služby na Slovensku. A k tomuto základu uzavrieť podľa rizikovosti športu prípadne ešte samostatné poistenie na konkrétnu dovolenku," dodáva Silný.

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahKia vysvetľuje, prečo prepustila takmer tridsať ľudí

  Väčšina prepustených siahla po vyššom odstupnom.

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.