• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Zranili ste sa mimo zjazdovky, platíte za zásah

  Vydané 15. 12. 2014 o 16:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Začína sa lyžiarska sezóna a preto je fajn, ak viete, či sa treba poistiť, prípadne, ak poistku nemáte, kedy zaplatíte z vlastného vrecka. Odpovedá Miloš Silný, obchodný vedúci pre OVB Allfinanz Slovensko.

  Foto: FOTOLIA

  Pri pohybe v horách sa aj z malého úrazu, ako je vyvrtnutý členok či podvrtnuté koleno, môže stať veľký problém, s ktorým si bez pomoci záchranárov nepomôžete. Tá však nie je zadarmo. Každý, koho Horská služba (HZS) zachraňuje alebo pátra po ňom v horskej oblasti, je povinný uhradiť všetky náklady. Táto povinnosť neplatí pre deti do 18 rokov a tiež osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

  Približne každý tretí zachraňovaný nemá poistenie. Priemerný zásah HZS bez použitia leteckej techniky stojí okolo 350 eur, s leteckou technikou viac ako 4 500 eur. HZS vystavuje po zásahu faktúru a ak človek nemá poistenie, nasleduje vymáhanie dlžnej sumy. 

  Začína sa lyžiarska sezóna a preto je fajn, ak viete, či sa treba poistiť, prípadne, ak poistku nemáte, kedy zaplatíte z vlastného vrecka. Odpovedá Miloš Silný, obchodný vedúci pre OVB Allfinanz Slovensko.

  1.Čo pokrýva poistenie do hôr?

  Technické náklady na pátranie alebo záchranu v prípadoch zablúdenia, uviaznutia v ťažkom teréne, zranenia alebo úrazu s neschopnosťou ďalšej chôdze, únavy, zosunu alebo zrútenia lavíny, zosuvu pôdy, zrútenia skál, zemín alebo smrti.

  2.Ako sa poistiť?

  Vyberte si správny typ poistenia podľa druhu aktivity, aby ste nemali problémy pri poistnom plnení. Základný typ stačí, ak robíte turistiku v horách len po značkovaných chodníkoch, jazdu na boboch, sánkovanie, zjazdové a bežecké lyžovanie a snowbording na vyznačených tratiach.

  Vyšší balík potrebujete, ak lyžujete alebo snowbordujete mimo vyznačených tratí, respektíve sa venujete iným športom, ktoré poisťovne pokladajú za rizikové.

  3.Kedy nepotrebujete poistenie?

  Podľa zákona musí správca zjazdovky zabezpečiť záchranu klienta na svahu na svoje náklady. To sa však vzťahuje výlučne na zjazdovku.

  Ak vám príde zle medzi parkoviskom a zjazdovkou alebo sa zraníte 100 metrov od zjazdovky či pri prechádzke, je zásah Horskej služby spoplatnený. Zásah od miesta, kam sa dostane sanitka, už potom kryje vaše zdravotné poistenie.

  Ak sa zraníte v pohorí, kde nehliadkuje Horská služba, takisto vám postačí zdravotné poistenie. V takom prípade vašu záchranu po telefonáte na číslo 112 riešia záchranárske zložky, ktorých zásah neplatíte.

  4.Cestovné poistenie na platobnej karte nestačí

  Ak máte cestovné poistenie k platobnej karte, viete čo presne kryje? Rozsah poistenia sa od karty ku karte výrazne líši. Pred cestou na dovolenku si overte, čo presne poistenie ku karte kryje. Niektoré totiž nezahŕňa poistenie do hôr, prípadne má vo výlukách rizikové činnosti alebo športy.

  5.Čo kryje poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby?
  • vyhľadávanie a vyslobodzovanie v tiesni poskytovanie prvej pomoci
  • prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia
  • prepravu z horskej oblasti do zdravotníckeho resp. ubytovacieho zariadenia
  • prepravu osoby v tiesni po zemi aj letecky
  • v najtragickejšom prípade aj prevoz telesných pozostatkov
  6.Poistenie na hory platí vo všetkých horských oblastiach na Slovensku, kde hliadkuje Horská služba:

   

  • Belianske Tatry 
  • Malá Fatra
  • Nízke Tatry
  • Pieniny
  • Stredné Beskydy
  • Slovenský raj
  • Veľká Fatra
  • Vysoké Tatry
  • Západné Tatry
  7.Ako neprísť o peniaze pri krádeži lyží?

  Žiadna poisťovňa vám nepoistí vybavenie, ktoré leží niekde nechránene (lyže pred bufetom). Ak vám však výstroj ukradnú zo zamknutej lyžiarne alebo z truhly na aute, poistenie vám pomôže nahradiť škodu.

  Poistenie batožiny kryje krádež či poškodenie osobných vecí, cenností, elektroniky a športového vybavenia. Pri vylomenej lyžiarni pracuje poisťovňa s celým poistným limitom (zvyčajne 1 000 eur), pri krádeži z auta, respektíve truhly na streche s tretinovým (dôvodom je objektívne nižšia ochrana zabezpečenia v aute ako v dome).

  Podmienkou je samozrejme preukázateľné poškodenie.

  8.Čo patrí medzi rizikové športy

  Medzi rizikové športy a činnosti patria aj: aerotrim, alpinizmus, americký futbal, base jump, bouldering, buggykiting, buildering, canyoning, cyklokros, fly fox, Formula 3000, fourcross, freeride, freeskiing, freestyle, heliskiing, high jump (cliffdiving), horolezectvo, jachting, jazdecké športy, kayakrafting, kitesurfing, kladdering, letecké športy, lezenie po ľadopádoch, lezenie v ľade po umelej stene (icebreaker), moguls, motoristické športy, mountainbording na vyznačených trasách, paintball, paragliding, parasailing, parašutizmus, plachtenie, pobrežný jachting (landjachting), poľovníctvo, potápanie s dýchacím prístrojom, psie záprahy, rafting, ragby, rope jumping, skalolezectvo, skatebording, skeleton, skialpinizmus, skiextrém, skikros, skitouring, skoky a lety na lyžiach, skoky na lane, skútskating, snowtrampoline, speleológia, streetluge, surfing, tandemový zoskok (air tandem jumps), Via Ferrata (A-E), vodné lyžovanie, wakebording, windsurfing, závesné lietanie, zjazd na bicykli v horskom teréne, zorbing.

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.