• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Ste presvedčení, že máte hypotéku? V čom je problém, ak to tak nie je?

  Vydané 10. 12. 2014 o 15:15 Autor: Katarína Ragáčová

  Viac ako polovica ľudí, ktorí si od banky požičali na financovanie bývania, nemá hypotéku ale spotrebný úver. Nemajú tak ani zákonom garantované bezplatné splatenie úveru počas výročia fixácie.

  Foto: FOTOLIA

  Mám hypotéku a teda aj zákonný nárok predčasne splatiť celý úver pri výročí fixácie bez poplatku. Toto si myslí veľa ľudí, ktorí banke splácajú pôžičku na kúpu domu či bytu.

  Opak je však pravdou. Z takmer päť miliárd eur, ktoré banky tento rok požičali na kúpu nehnuteľnosti, len 25 percent boli hypotéky. Až 65 percent poskytli prostredníctvom spotrebných úverov so založením nehnuteľnosti. Zvyšok sú stavebné úvery a medziúvery. Vyplýva to z údajov NBS.

  Bez zákonných garancií

  V čom je rozdiel, ak vám banka poskytne prostriedky cez hypotéku a v čom, ak cez spotrebný úver?

  Napríklad v tom, že pri hypotéke vám zo zákona musí dovoliť bezplatne splatiť úver bez poplatku pri výročí fixácie. Ak si beriete spotrebný úver, takúto povinnosť banka nemá.

  "V tomto prípade klient nemá zákonný nárok na predčasné splatenie úveru v súvislosti s uplynutím doby fixácie úrokovej sadzby bez poplatku," vysvetľuje právnička Ivana Kováčová z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law. 

  "Pri úveroch zabezpečených nehnuteľnosťou, ktoré nie sú poskytované na základe zákona o bankách ako hypotekárne úvery, sú podmienky predčasného splatenia úveru vecou dohody medzi bankou a klientom," dodáva Kováčová.

  Musíte byť aktívni

  Z obchodných podmienok a cenníkov bánk, ktoré poskytujú takéto úvery vyplýva, že v súčasnosti ani jedna nespoplatňuje predčasné splatenie spotrebného úveru so založením nehnuteľnosti pri výročí fixácie.

  Ak by sa však rozhodla, môže to zmeniť, ak má na to vážny dôvod. Takým môže byť napríklad zmena obchodnej politiky, zmena vývoja na finančnom trhu či zabezpečenie obozretného podnikania.

  Síce podľa právničky musí banka na zmenu obchodných podmienok aj cenníka upozorniť: "Sme toho názoru, že ak banka zmení úrokovú sadzbu alebo výšku iných poplatkov za finančné služby z vážneho objektívneho dôvodu, musí o tom klienta informovať a umožniť mu bezplatne vypovedať zmluvu. V takomto prípade sa nejedná o neprijateľné zmluvné podmienky."

  Ak by klienta o tejto zmene neinformovala a neumožnila mu bezplatne vypovedať zmluvu, jednalo by sa o neprijateľné zmluvné podmienky.

  Voči takémuto postupu zo strany banky by sa klient mohol brániť podaním sťažnosti, v ktorej poukáže na neprijateľnosť a neplatnosť zmluvných podmienok. „V prípade neuspokojivého riešenia sťažnosti, respektíve jej neriešenia, je možné podať návrh na súd na určenie neplatnosti neprijateľných zmluvných podmienok," dodáva Kováčová.

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahKočner sa aj z väzby zbavuje majetku, založil osem bytov v Bratislave

  Vo štvrtok bude súd rozhodovať, či vo väzbe ostane.

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Kto sa najmenej teší na Kosíkov návrat na Slovensko

  Kosík chce vypovedať o únose aj Lexovi.

  Komentár Zuzany Kepplovej

  Spoplatnený obsahNie, OSN nemôže napísať, že migrácia sa zakazuje

  Nech sa páči, pán Lajčák, vysvetľovať globálny kompakt kolegom aj voličom.

  Autorská strana Tomáša Prokopčáka

  Spoplatnený obsahViera problémom nie je, problémom sú fanatici

  Skrývate sa za vieru a robíte z nej rukojemníka.