• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Prepravu alkoholu nepoistia

  Vydané 18. 11. 2014 o 9:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Ak neuvediete správnu hodnotu na zásielke a tá sa stratí, prepravná spoločnosť vám vyplatí len to, čo ste priznali.

  Môže sa stať, že jedna prepravná spoločnosť niečo poistí a iná nie.
  Foto: FOTOLIA

  Najmä pred Vianocami si mnohí ľudia objednávajú tovar cez internet, nechávajú si posielať tovar od známych v zahraničí alebo sami posielajú darčeky blízkym žijúcim za hranicami.

  Najmä v prípade, ak ide o drahšie veci, môžu sa obávať straty alebo poškodenia svojej zásielky.

  „Zákazníci si poisťujú najmä tovary, ktorých hodnota je vyššia ako suma, ktorú by ste dostali zo základného ručenia zahrnutého v cene dopravy,“ vysvetľuje Mária Džundová, obchodná a marketingová riaditeľka prepravnej spoločnosti TNT.

  Poisťuje sa najmä elektronika

  Základné poistenie podľa medzinárodných dohovorov kryje 10 eur za každý kilogram stratenej alebo poškodenej zásielky pri cestnej preprave a 20 eur pri leteckej.

  Najčastejšie si ľudia poisťujú elektroniku, počítače, náhradné dielce a súčiastky do strojov alebo drahé odevy.

  Sú však aj veci, ktoré dopravné spoločnosti nepoistia. Kritériá, čo poistia a čo nie, si každá spoločnosť stanovuje sama.

  Môže sa teda stať, že jedna prepravná spoločnosť niečo poistí a iná nie.

  „Naša spoločnosť nepoisťuje dokumentové alebo listové zásielky,“ konštatuje Ali Daher zo Slovak Parcel Service. Napríklad TNT poistí dokumentovú zásielku do výšky 500 eur.

  Nepoistí však peniaze, mince, cenné papiere, letenky či osobné doklady. Z tovarov zvyčajne prepravné spoločnosti nepoisťujú zbrane, muníciu, drahé kovy, šperky, tabak, cigarety, liehoviny, nosiče údajov, obrazy, starožitnosti alebo iné umelecké predmety.

  Cena závisí od hodnoty

  Cena poistenia sa zvyčajne počíta ako percento z hodnoty prepravovaného tovaru.

  Slovak Parcel Service má poistenie pre zásielky v hodnote do 2500 eur zakalkulované v prepravnej sadzbe. Nad túto hodnotu účtujú poplatok 33 centov za každých ďalších 33 eur hodnoty tovaru.

  Cena poistenia v TNT sa počíta ako jedno percento z hodnoty tovaru, pričom minimálna cena je 10 eur. „K poisťovaným zásielkám je nevyhnutné priložiť komerčnú faktúru, ktorá dokladuje hodnotu tovaru,“ dodáva Džundová.

  Takýto doklad nevyžadujú všade. „Ak zákazník neuvedie správnu hodnotu tovaru pre poistenie a potom vznikne škodová udalosť, odosielateľ si môže nárokovať škodu len do výšky uvedenej hodnoty,“ pripomína Daher.

  Mobil má zvláštne pravidlá

  Niektoré tovary sú nebezpečné, aj keď to nepredpokladáte.

  Vedeli ste, že mobil, notebook či tablet sa môžu považovať za nebezpečný tovar na prepravu? A to z dôvodu, že ich súčasťou je lítiová batéria. „Môže dôjsť k uvoľneniu tepla alebo skratu a následne k požiaru,“ vraví Mária Džundová, obchodná a marketingová riaditeľka TNT.

  Problém je hlavne pri leteckej preprave. To však neznamená, že sa nemôžu prepravovať. „Ak sa pri preprave starostlivo dodržia pokyny prepravcu a platné pravidlá, nebezpečný tovar možno prepravovať,“ dodáva Džundová.

  Napríklad pri batériách musí obal chrániť pred dotykom s vodivými materiálmi. Každá batéria je zabalená vo vnútornom obale a ešte vo vonkajšom obale. Mobil s vloženou batériou musí byť chránený proti samovoľnému zapnutiu. A môže obsahovať maximálne dve náhradné batérie.

  Za prepravu nebezpečného tovaru si firmy účtujú príplatok.

   

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.