• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Poistka by mala pokryť úvery aj trojročný príjem

  Vydané 19. 10. 2014 o 7:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Úmrtnosť mužov je výrazne vyššia až do 75 rokov veku. Ak sú živiteľmi rodiny a majú úvery, poistenie je dobrý krok.

  Foto: FOTOLIA

  Väčšina žiadateľov o hypotekárny úver má od 20 do 35 rokov. Teda sú vo veku, keď si mladí ľudia najčastejšie zakladajú rodinu.

  „Zo všetkých úmrtí pripadá vo vekovej kategórii od 20 do 34 rokov 75 až 80 percent na mužov,“ konštatuje Peter Világi z Fincentra.

  Preto je poistenie rizika smrti pre živiteľa rodiny absolútnou nevyhnutnosťou.

  Na koľko sa poistiť

  Poistná suma by mala v ideálnom prípade pokryť náklady na splatenie hypotéky, ak máte viac úverov, tak aj tie.“

  Zároveň by mala poskytnúť rodine dostatočný čas na to, aby sa prispôsobila novej životnej situácii,“ dodáva Világi. Odporúča sa, aby poistka pokryla výpadok príjmu približne na tri roky.

  Ak zomrie jeden zo živiteľov rodiny, na ktorého je písaný úver, môže banka vyhlásiť úver za splatný. „Prípadne sa spojí s dedičmi a komunikuje, či chcú dedičia pokračovať v splácaní úveru,“ hovorí analytik bankových produktov Maroš Ovčarik.

  Pokiaľ je úver poistený, po smrti poisťovňa vyplatí banke automaticky celý zostatok úveru vrátane úrokov a prípadne všetkých poplatkov, dodáva Ovčarik. To sa deje v prípade, že si klient zobral poistenie od banky alebo je životná poistka vinkulovaná v prospech banky.

  „Pokiaľ si nevzal poistenie z banky alebo poistka nie je vinkulovaná v prospech banky, výplata poistného prebieha individuálne a aj splatenie hypotéky prebieha samostatne,“ vysvetľuje Ovčarik.

  Vinkulovať poistku v prospech banky môžete aj v prípade, že si to banka nežiada.

  Na invaliditu ešte viac

  „Poistná suma pre prípad invalidity by mala byť ešte vyššia. Invalidita často znamená trvalý pokles príjmov a zároveň sa rodinný rozpočet zaťaží o nutné zdravotné výdavky. Ideálnu poistnú sumu invalidity dostaneme, keď k prípadným úverom prirátame desaťnásobok ročného príjmu,“ hovorí Ružena Štiglicová z poisťovne AXA.

  graf1_res.jpg

  Poistky sprevádzajú mýty

  Ak ste uzatvorili poistku ešte v časoch koruny, tratíte. Mali by ste svoju poistku občas prevetrať, aby sa nestalo, že keď nastane čas poistného plnenia, dostanete od poisťovne smiešnu sumu.

  1.Mýtus - Nepotrebujem to

  Ľudia vychádzajú z toho, že poistné produkty nepotrebujú. Uvedomujú si, že potrebujú nakúpiť v potravinách, zaplatiť nájom či splatiť pôžičky. Životné poistenie však práve tieto veci umožní, ak nastane poistná udalosť.

  2.Mýtus - Poistenie je sporenie

  Životné poistenie nie je sporiaci účet a už v žiadnom prípade nie je ziskové. Úlohou životného poistenia je krytie rizík vopred určených udalostí. Teda jeho zmyslom je zachovanie životného štandardu a dosiahnutie stanovených cieľov bez ohľadu na to, či je človek zdravý, alebo chorý, či bude na tomto svete, alebo nie.

  3.Mýtus - Už mám poistku

  Problémom je, že ľudia paušalizujú. Odmietajú akékoľvek poistenie, ak už nejaké majú. Odmietajú úpravu dlhoročnej poistky. V minulosti ľudia zarábali 6000 korún, dnes zarábajú 700 eur, no ich poistné zmluvy sú ešte z čias korunových zárobkov. Nie sú naučení prispôsobovať životné poistenie aktuálnej situácii.

  (pš)

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.