• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Prihliada poisťovňa na to, či máte v rodine rakovinu alebo infarkt?

  Vydané 17. 10. 2014 o 7:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Poisťovne stále rozširujú portfólio rizík. Je dobré svoju poistku prevetrať.

  Foto: FOTOLIA

  Máte uzatvorenú poistku? Ak áno, skúste si odpovedať na otázku, čo všetko máte poistené. Proti čomu ste krytí?

  Čo máte kryté

  „Ľudia veľakrát tým, že majú uzatvorenú poistku, sú presvedčení, že sú správne zabezpečení. Potom nastane sklamanie, keď pri poistnej udalosti klient zistí, že práve na tú udalosť zabezpečný nebol,“ upozorňuje regionálny riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko Peter Masarik.

  Dôležité je poistenie závažných alebo civilizačných ochorení, kde je vhodné, aby poistná suma predstavovala aspoň dvojnásobok ročných výdavkov a buď tieto prostriedky poslúžia na financovanie nadštandardnej liečby, alebo na dofinacovanie rozpočtu aspoň na dva roky.

  Je dobré každé dva až tri roky si kontrolovať, či životné poistenie kryje riziká, ktoré aktuálne potrebujete. „Ak to tak nie je, treba pripoistiť nové riziká alebo dodatkom upraviť nastavenie pôvodných,“ hovorí produktový manažér poisťovacej časti ING Slovensko Ivo Konečný.

  Dôležitý priebeh choroby

  Aj pri poistení napríklad rizikových chorôb je dobré pozorne si prečítať poistné podmienky.

  „Poistené nebývajú rôzne špecifické typy rakoviny a väčšina z ochorení, ktoré poistené sú, majú presne definované prípady, pri ktorých k poistnému plneniu nedochádza,“ vysvetľuje Peter Gajdoš, executive manager Partners Group.

  „Vo väčšine poisťovní napríklad pri rakovine alebo infarkte treba, aby človek prežil s lekársky potvrdenou diagnózou aspoň 30 dní. Niektoré diagnózy, ako cievna mozgová príhoda, je potrebné lekársky potvrdiť kontrolným vyšetrením po troch mesiacoch.

  A diagnózy ako Alzheimer či Parkinson sa vyplácajú až po 12 mesiacoch na základe kontrolných vyšetrení,“ konštatuje Peter Világi z Fincentra. Na trhu sú podľa neho aj produkty, ktoré kryjú nádory aj v ranom štádiu, poistné plnenie je tu však obmedzené napríklad na 20 percent z dohodnutej sumy.

  Okrem toho treba počítať aj s tým, že niektorých poistných udalostí sa týka ochranná lehota tri aj viac mesiacov od uzavretia poistnej zmluvy.

  Poistia vás, aj keď vaša mama zomrela na rakovinu?

  Poisťovňu zaujíma veľa vecí. To, kde pracujete, koľko vážite alebo či športujete.

  Moja mama zomrela na rakovinu hrubého čreva, takisto jej otec, teda môj dedko. Znamená to, že ma poisťovňa na kritické choroby nepoistí vôbec, alebo vylúči len riziko rakoviny, alebo nepoistí len riziko tejto konkrétnej rakoviny, teda rakoviny hrubého čreva? Prípadne ma poistí, ale s poriadnou prirážkou? Ako je to?

  Predispozícia na vznik ochorenia je iba jedným z viacerých kritérií na prijatie klienta do poistenia. Poisťovňa skúma hlavne aktuálny zdravotný stav, ale aj ochorenia a úrazy v minulosti, komplikácie v liečení, absolvované vyšetrenia a ošetrenia. Tiež sa pýta na fajčenie, alkohol, drogy, užívanie liekov, športovanie a podobne. Na základe posúdenia všetkých týchto rizík rozhoduje o tom, za akých podmienok a či vôbec klienta poistí. Samotná predispozícia na isté ochorenie teda neznamená automaticky výluku z poistenia alebo prirážku k poistnému. Klient s predispozíciou môže byť prijatý do poistenia za rovnakých podmienok ako klient bez predispozície.

  Poistenie som si uzatvoril už pred rokmi. Môj zdravotný stav sa medzitým zhoršil. Musím to povedať poisťovni a budem platiť za poistenie viac?

  Pre poisťovňu je dôležitý zdravotný stav v čase uzatvorenia poistenia. Vtedy sa vypisuje zdravotný dotazník, prikladajú lekárske správy k liečeným ochoreniam a úrazom, prípadne absolvuje lekárska prehliadka.

  Následná zmena zdravotného stavu je poistením krytá. Teda ak by došlo k nejakým ďalším ochoreniam alebo úrazom, ktoré sú v poistení zahrnuté, bude mať poistený nárok na poistné plnenie podľa oceňovacích tabuliek. Samotné zhoršenie zdravotného stavu v čase platnosti poistenia nie je dôvodom na úpravu poistného.

  Uzatvárala som si poistenie, vyplnila zdravotný dotazník, vypočítali mi sumu, ktorú mám platiť. Poisťovňa však neskôr vyhodnotila, že som pre nich riziková, pretože vážim priveľa. Viac, ako dovoľujú ich tabuľky. Keď po čase schudnem a doložím to poisťovni, zníži sa mi poistné?

  Pomer výška a hmotnosť je jedným z mnohých faktorov, ktoré sa posudzujú pri uzatváraní poistenia. Každá poisťovňa má stanovené vlastné limity, ktorých prekročenie môže znamenať zvýšenie poistného alebo udelenie nejakej výluky z plnenia. Poistený má vždy právo požiadať poisťovňu o prehodnotenie udelenej prirážky k poistnému alebo výluky. A tak aj zmena hmotnosti klienta môže byť dôvodom na oslovenie poisťovne. Poisťovňa na základe interných pravidiel rozhodne, či k úprave poistného pristúpi, kedy a za akých podmienok. Poisťovne však takéto zmeny robia iba veľmi málo. Poistený má však vždy možnosť poistenie zrušiť a uzatvoriť nové, kde bude posudzovaný jeho aktuálny zdravotný stav.

  Na otázky odpovedala Lenka Trebunová z Hypocentra finančných služieb

  Jana Hvozdovičová

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.