• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Robia všetko pre to, aby plyn v zime bol

  Vydané 12. 10. 2014 o 7:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Slovensko sa podľa štúdií nemusí obávať plynovej krízy.

  Rusi škrtia plyn. Bude nová plynová kríza?
  Foto: ARCHÍV SME

  Máme sa báť zimy? Nebudeme mať teplé radiátory, teplú vodu a nebudeme mať na čom variť?

  Tieto otázky sa premietajú v hlavách mnohých ľudí, keď sledujú správy o vývoji rusko­ukrajinského konfliktu a snahu ruského Gazpromu prinútiť znížením dodávok plynu európske krajiny, aby upustili od pomoci Ukrajine doplniť si zásobníky plynu.

  Takmer všetky domácnosti

  Slovensko patrí medzi najplynofikovanejšie krajiny v rámci Európskej únie. Viac ako 2300 obcí je pripojených na plyn, čo predstavuje 94 percent všetkých obyvateľov krajiny.

  Ak myslíte na situáciu spred piatich rokov, keď ľudia reálne začali vo väčšom počte nakupovať elektrické ohrievače, pretože sa obávali zimy, netreba sa obávať.

  Za ten čas, ktorý ubehol od plynovej krízy v roku 2009, má totiž Slovensko viac možností, ako dostať plyn až k nám.

  Okrem toho, ako upozorňuje Lenka Ferenčáková z portálu Energia.sk, obchodníci na Slovensku prijímajú preventívne opatrenia, aby sa riziku nedostatku plynu pre odberateľov vyhli. „Napríklad rýchlejšie napĺňajú zásobníky plynu,“ konštatuje.

  Ak by sa plyn z Ruska cez Ukrajinu aj úplne zastavil, slovenské domácnosti a podniky by neboli ohrozené. „Simulované záťažové testy ukázali, že v ohrození zostávajú krajiny na východe a západe Balkánu, Grécko či susedné Maďarsko,“ vysvetľuje Ferenčáková.

  Ak by sa preprava plynu z Ruska zastavila úplne, to znamená cez všetky dostupné plynovody, problémy by mali aj Fínsko, Poľsko a Pobaltie.

  Okrem toho sa má spustiť LNG terminál v Litve. Ten už od začiatku decembra zvýši dostupný objem na trhu v regióne. Od januára 2015 sa má spustiť aj spojenie medzi Slovenskom a Maďarskom. Opatrenia by mali zmierniť problémy aj v krajinách, ktoré sa môžu obávať zastavenia dodávok ruského plynu.

  Prispôsobili by sa

  Plynové krízy z posledných rokov by však mohli spotrebiteľov, a tam patria aj domácnosti, prinútiť zamyslieť sa, či chcú byť závislé od plynu.

  Ak by sme sa viac sústredili na suroviny, ktoré si vieme vyrobiť aj u nás, nemuseli by sme sa v budúcnosti obávať vplyvov konfliktov v iných krajinách.

  „Slovensko je vo výrobe elektriny sebestačné. Ak by sa potvrdil záujem odberateľov o prechod na elektrinu namiesto plynu, obchodníci by sa novej biznis príležitosti dokázali relatívne rýchlo a flexibilne chytiť,“ myslí si Ferenčáková.

  Samozrejme, musela by sa zvýšenému počtu odberateľov prispôsobiť elektrizačná sústava. „Odstrihnúť sa“ od ruského plynu prechodom na elektrinu či iné suroviny by však museli chcieť domácnosti a podniky.

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Dobré ráno

  Dobré ráno: Smer ukázal Pellegrinimu, kto je šéf

  Ako sa cez víkend zmenila situácia.

  STĹPČEK PETRA TKAČENKA

  Rebel bez príčiny

  Fico sa mentálne zasekol v roku 2013.