• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Spôsobili ste škodu? Od apríla si priplatíte na PZP

  Vydané 30. 9. 2014 o 17:00 Autor: K

  Ministerstvo financií chce novelizovať zákon o povinnom zmluvnom poistení. Na to, aby fungoval dobre, však bude musieť ešte zapracovať, odkazujú mu rôzne organizácie, ako napríklad Slovenská asociácia poisťovní.

  Ministerstvo financií chce, aby neopatrní vodiči zaplatili viac na povinnom zmluvnom poistení.
  Foto: FOTOLIA

  Od apríla budúceho roka by mali poisťovne povinne uplatňovať bonusy a malusy pri povinnom zmluvnom poistení.

  Stane sa tak v prípade, ak poslanci prijmú novelu zákona o poisťovníctve, v rámci ktorého chce ministerstvo financií zmeniť aj časť zákona o povinnom zmluvnom poistení.

  Ako je to dnes

  V súčasnosti systém malusov a bonusov ako funguje v iných krajinách, na Slovensku nepoznáme.

  "Bonusy a malusy sú normálnou súčasťou poistných podmienok všetkých poisťovní, ale s ich uplatňovaním je to slabšie. Ak klient zotrváva v rovnakej poisťovni a dôjde ku škode, správne by mu mal byť priznaný malus, čo poisťovne aj uplatňujú, ale klient radšej vypovie poistnú zmluvu a pri následnom uzavretí PZP v inej poisťovni využije predajnú akciu, ktorá ponúka plný bonus vopred bez skúmania doterajšieho škodového priebehu," konštatuje Peter Šimko z portálu poistenie.sk

  Podľa Šimka by za normálnych okolností by za rovnaké vozidlo dvaja rôzni klienti s rovnakým vekom a okresom registrácie vozidla, ale s rôznou škodovosťou mali platiť rozdielne poistné.

  "Klient s dvomi škodami za posledné tri roky by mal platiť dvojnásobok oproti klientovi bez škody. Toto by malo platiť bez ohľadu na to, či klient prejde do inej poisťovne alebo zotrvá v súčasnej," dodáva Šimko.

  Podľa viacerých organizácií je však súčasný návrh nedostatočný, takže by mohol byť problém v jeho uplatňovaní.

  Návrh je nedostatočný

  Požadujú preto, aby ministerstvo návrh dopracovalo. Respektíve, aby k zákonu prijal ak ďalší predpis.

  "Tento predpis stanoví jednotné pravidlá pre systém bonus-malus, teda pre poskytovanie zliav (bonusu) a prirážok (malusu), ich výšky ako aj k nim zodpovedajúce dĺžky doby škodových priebehov pre všetkých poisťovateľov a tiež ďalšie podrobnosti na správne aplikovanie tejto zmeny.

  Len takýmto spôsobom jednotných pravidiel pre systém bonus-malus a zároveň ich dodržiavaním všetkými PZP poisťovateľmi bude možné zabezpečiť efektívne plnenie úlohy systému bonus-malus uvedené navrhovateľom v dôvodovej správe," píše v pripomienke k zákonu Slovenská asociácia poisťovní.

  Slovenská asociácia rizikového manažmentu chce zákon doplniť aj o riešenie problémov ako zníženie počtu nepoistených áut, mechanizmus, ako sa bude plniť ak vozidlo bude v čase vzniku škody poistené u dvoch poisťovateľov či jednoznačné bezodkladné informovanie poisťovní klientov o ukončení poistnej zmluvy z dôvodu nezaplatenia poistného. 

  Ministerstvo financií pripomienky v súčasnosti vyhodnocuje. 

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.