• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Kedy za pivo či vodku zaplatíte aj tritisíc eur?

  Vydané 19. 6. 2014 o 7:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Zdravotné poisťovne sú oprávnené vymáhať náhradu nákladov zaplatených za ošetrenie či hospitalizáciu z dôvodu požitia alkoholu.

  Všetok alkohol treba piť s mierou.
  Foto: SITA

  Oslava maturít, štátnic, ukončenia školského roka alebo popíjanie na letnom festivale, môže vyjsť veľmi draho.

  Ak sa totiž vaše dieťa opije až tak, že bude nevyhnutný zásah lekára, alebo sa zraní pod vplyvom alkoholu, poisťovňa môže od rodičov vymáhať náhradu zaplatených nákladov. 

  Ošetrenie stojí aj tisícky eur

  Náklady sú individuálne. Pri ambulantnej zdravotnej starostlivosti sú na úrovni desiatok eur. Pri hospitalizácii idú do vyšších sfér.

  "Zaznamenali sme napríklad prípad, kedy sme vymáhali náklady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť od rodičov opitého dievčaťa vo výške takmer tritisíc eur," vysvetľuje hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Ravingerová.

  Náklady však môžu byť aj vyššie. "V  prípade hospitalizácie sa suma môže vyšplhať aj na 5 tisíc eur. A to hlavne v prípadoch, ak je zdravotný stav poistenca taký, že si vyžaduje hospitalizáciu na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny, ktoré je zo všetkých oddelení najdrahšie. Vtedy sa väčšinou jedná o ťažkú, život ohrozujúcu intoxikáciu alkoholom," konštatuje Monika Šimunová z tlačového oddelenia zdravotnej poisťovne Dôvera. 

  A výška úhrady pritom závisí od toho, v ktorej klinike sa oddelenie nachádza.

  Majú vlastný postup

  Závisí tiež, v ktorej zdravotnej poisťovni je dieťa poistené.

  "Zdravotná poisťovňa najskôr uhradí vykonané ošetrenia poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. A ak nám lekár či nemocnica pošle hlásenie o tom, že ošetrili nášho poistenca v dôsledku užitia alkoholu, zaplatenú sumu budeme po prešetrení všetkých skutočností požadovať od poistenca," konštatuje Monika Šimunová zo zdravotnej poisťovne Dôvera. 

  Eva Ravingerová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne popisuje postup takto: "Zdravotná poisťovňa si nároky v zmysle citovaného zákonného ustanovenia uplatňuje až po získaní všetkých potrebných podkladov a dôkazov, ktoré preukazujú výšku prípadného nároku a dôvod na jeho uplatnenie."

  Zdravotná poisťovňa Union to rieši podľa hovorkyne Judity Smatanovej trochu trochu odlišne: "Po doručení oznámenia zdravotníckeho zariadenia o poskytnutí zdravotnej starostlivosti poistencovi z vyššie uvedeného dôvodu, Union Zdravotná poisťovňa zasiela poistencovi informáciu s upozornením na právo zdravotnej poisťovne na úhradu týchto nákladov od poistenca." 

  Náhradu škody poisťovňa Union vymáha v prípade opätovného poskytnutia zdravotnej starostlivosti poistencovi v dôsledku požitia alkoholu alebo iných omamných látok.

  Za ošetrenie či hospitalizáciu z dôvodu požitia alkoholu vymáha zdravotná poisťovňa aj od dospelého pacienta. 

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.