• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Chcete si spojiť úvery do jedného? Pozrite sa, čo ponúkajú banky

  Vydané 6. 6. 2014 o 10:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Viaceré banky nasadili špecifické konsolidačné úvery. Klesli aj úroky na spotrebné úvery. Aj toto sú dôvody, prečo refinancujeme.

  Dôvodov, prečo si ľudia naberajú úvery je veľa. Napríklad rekonštrukcia nehnuteľností.
  Foto: FOTOLIA

  Konsolidovať úvery, teda zlúčiť viacero do jedného výhodnejšieho, chce čoraz viac ľudí. Z odpovedí bánk vyplýva, že najčastejšie ľudia žiadajú na konsolidovanie iných úverov od osemtisíc do desaťtisíc eur.

  Keďže v súčasnosti klesajú kľúčové úrokové sadzby v eurozóne, postupne sa znižujú aj úrokové sadzby na spotrebné úvery, výrazne na hypotéky.

  Úrokové sadzby na spotrebné úvery klesli od vlani v priemere o dve percentá.

  Niektorí si plnia túžby, iní zle počítajú

  Dôvodov, prečo je zvýšený dopyt, je podľa Maroša Ovčarika z portálu FinančnáHitparáda.sk viac.

  „Ľudia, ktorí sa najviac zaúverovali malými spotrebnými úvermi a kreditnými kartami hlavne v období po kríze, keď si uvedomili nestabilitu svojich príjmov a svoje vysoké záväzky začali vykrývať ďalšími záväzkami.“

  Okrem toho podľa Ovčarika je stále mnoho ľudí, ktorí si často na úver kupujú aj majetok, ktorý nutne nepotrebujú, ale majú pocit, že ich v danej chvíli musia mať.

  „Takýchto túžob si splnia za isté obdobie viac, až kým zistia, že sa zamotali do zbytočných úverov,“ dodáva Ovčarik.

  A ďalším dôvodom môže byť aj zlé spočítanie si nákladov napríklad na výstavbu či rekonštrukciu domu. „Klient si vezme menší úver alebo sa nechce veľmi zadlžiť. No časom príde na to, že mu daný úver nestačí a vezme si ďalší, napríklad na kúrenie, potom ďalší na vnútorné vybavenie domu a podobne,“ dodáva Ovčarik.

  Podľa Evy Čonkovej z Prima Banky až polovica z objemu spotrebných úverov, ktoré banky poskytli v marci, bola použitá práve na konsolidáciu nevýhodných úverov.

  Stúpajúcu tendenciu potvrdzujú aj čísla z VÚB Banky. Kým podľa Aleny Walterovej bol vlani objem konsolidačných či inak aj refinančných úverov 26 percent, podiel refinančných úverov z pohľadu objemu je až 43 percent.

  Významný dopyt po konsolidácii úverov zaznamenávajú hlavne banky, ktoré začali ponúkať produkty – spotrebné úvery – priamo určené na konsolidáciu iných nevýhodných úverov.

  Pri bezúčelovom nemajú banky záruku

  Napríklad Tatra banka tvrdí, že dopyt po konsolidácii je stabilný, neevidujú výrazný nárast. Tatra banka však neponúka konsolidačný nezabezpečený spotrebný úver. Na konsolidáciu sa dá použiť ich bezúčelový spotrebný úver.

  Pri špeciálnych konsolidačných úveroch však banky zvyčajne ponúkajú zvýhodnenú úrokovú sadzbu, prípadne inú akciu.

  Okrem toho podľa Ovčarika bezúčelový úver nie je úplne šťastným riešením, ak ním chcete vyplatiť iné už poskytnuté úvery. „Môže sa totiž stať, že žiadosť o ďalší úver bude zamietnutá z dôvodu už existujúcich výdavkov, ktoré sa, samozrejme, nahodia do žiadosti, pretože banka nemá záruku, že dané úvery splatíte. Nemusíte jej totiž preukazovať účel použitia prostriedkov z nového úveru,“ dodáva Ovčarik.

  Ponuka bánk na konsolidáciu úveru

  Ponúkame vám prehľad konsolidačných spotrebných úverov.

  1.VÚB

  Ponúka Flexipôžičku na refinancovanie. Do konca júna je úver bez poplatku za poskytnutie. Banka vráti klientovi každý rok jednu splátku späť, ak úver riadne spláca formou inkasa z účtu vo VÚB.

  Výška úveru je od 490 do 25­tisíc eur, splatnosť je od 1 do 10 rokov, úroková sadzba je od 8,9 percenta ročne. Využívaním doplnkových služieb o dve percentá ročne menej.

  2.ČSOB

  Môžete skonsolidovať spotrebné úvery, povolené prečerpania účtov alebo kreditné karty.

  Výška úveru je do 15­tisíc eur s dĺžkou splatnosti do 10 rokov. Úroková sadzba je od 9,9 percenta ročne. Môžete požiadať o vyšší limit úveru, ako sú zostatky nesplatených dlhov. Zvyšné prostriedky môžete použiť na čokoľvek.

  3.Slovenská sporiteľňa

  Ponúka spotrebný úver na čokoľvek. Výška úveru je 300 eur až 25­tisíc eur so splatnosťou 1 až 10 rokov a s fixnou úrokovou sadzbou od 7,9 percenta ročne. Môžete získať zvýhodnenie dve percentá za účet a poistenie úveru.

  Do polovice júna platí akcia: ak mesačná splátka úveru je vyššia ako suma mesačných splátok vyplácaných úverov, dajú vám 30 eur .

  4.Zuno

  Na konsolidáciu úverov alebo kreditnej karty ponúka Refinancovanie. Požičia 500 eur až 20­tisíc eur, splatnosť je od 6 do 72 mesiacov. Môžete refinancovať až 10 úverov. Ponúkajú tri úrokové sadzby 6,9, 9,9 a 14,9 percenta ročne. Závisí od starých úverov.

  5.Sberbank

  Ponúkajú Refinančný úver s fixnou úrokovou sadzbou od 7 percent ročne. Maximálna výška úveru je 25­tisíc eur. Splatnosť je 1 až 10 rokov. Môžete ním vyplatiť spotrebné úvery, kreditné karty, povolené prečerpanie. Počet zlučovaných úverov nie je viazaný. Úver si môžete zvýšiť.

  6.Prima banka

  Konsolidácia bankových spotrebných úverov má jednotnú úrokovú sadzbu 7,9 percenta ročne. Preniesť si môžete 5 pôžičiek. Výška úveru je do 15­tisíc eur. Pri riadnom splácaní z účtu vráti banka poplatok za poskytnutie a po úplnom splatení úveru úroky vo výške 10 splátok.

  7.UniCredit Bank

  Spotrebným úverom na refinancovanie s odmenou môžete refinancovať pôžičky, kreditné karty, prečerpanie na bežnom účte a lízing. Výška úveru je 650 až 25­tisíc eur s dĺžkou splácania do 10 rokov a úrokovou sadzbou od 7,4 percenta ročne. Za riadne splácanie vráti banka 21 mesačných splátok späť.

  8.Poštová banka

  Ponúka produkt Lepšia splátka. Výška úveru je od 400 do 30­tisíc eur. Úroková sadzba je od 7,9 percenta ročne. Podmienkou je aspoň jeden úver na konsolidovanie z inej banky. Do konca júna môžete získať od polovice splátok úrok nula percent pri riadnom splácaní a 50 % zľavu z poplatku za spracovanie.

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.