• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Oplatí sa pristúpiť na hru bánk a platiť poistenie úveru?

  Vydané 10. 4. 2014 o 8:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Poistiť si úver pre prípad smrti je dobré. Otázne je, či až ostatné pripoistenia ako dočasnej práceneschopnosti či straty zamestnania, vám budú naozaj užitočné.

  Nemusíte si tľapnúť s bankou pri všetkých požiadavkách. Niečo môžete aj odmietnuť.
  Foto: FOTOLIA

  Aby ste pri hypotéke získali atraktívnu zľavu z úrokovej sadzby – aj pol percenta – viaceré banky vyžadujú, aby ste si u nich poistili úver.

  Na výber máte dva až tri balíčky. V lacnejšom býva kryté riziko smrti, trvalej invalidity a práceneschopnosti. V drahšom pribúda aj riziko straty zamestnania.

  S poistením síce klesne úroková sadzba a tým aj mesačná splátka. S pripočítaním mesačnej splátky za poistku však zaplatíte viac približne o 20 eur.

  Za pätnásť rokov splácania tak môžete preplatiť úver s poistením aj o viac ako tritisíc eur. Len v jednom prípade, v príklade, ktorý pre SME prepočítala FinančnáHitparáda.sk, vyšlo, že klient za celý čas splácania ušetril dve stovky eur.

  Pri výbere a zriadení poistenia úveru je dobré si podľa Maroša Ovčarika z FinančnejHitparády vopred prečítať podmienky a cenu, ktorá zvyšuje mesačnú splátku úveru. „Treba si dobre zvážiť, či vybrané poistenie treba a či je pre klienta vhodné,“ dodáva Ovčarik.

  Smrť áno, ostatné zvážte

  Pri poistení smrti sa berie do úvahy akákoľvek smrť úrazom či chorobou.

  „Vo výňatku je však napríklad samovražda. Niekedy je samovražda vyňatá len počas prvých dvoch rokov poistenia, niektoré banky majú v podmienkach vyňatie počas celého obdobia platnosti poistenia,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik.

  Poistenie smrti by si mal podľa neho každý klient hypotéky zabezpečiť.

  Pri poistení trvalej invalidity si treba uvedomiť, že klient musí byť Sociálnou poisťovňou uznaný invalidným s viac ako 70 percentami postihnutia a musí mu byť priznaný invalidný dôchodok.

  Pri poistení dlhodobej PN dochádza k poistnému plneniu najskôr po dvoch mesiacoch nepretržite trvajúcej práceneschopnosti. Klient to musí každý mesiac dokladovať. Tu treba dať pozor na výluky z poistenia. Ak totiž napríklad už budete trpieť nejakou chorobou v čase uzatvorenia poistenia, a v tejto súvislosti budete uznaný za dlhodobo práceneschopného, môže poisťovňa odmietnuť plnenie, upozorňuje Ovčarik.

  Pri strate zamestnania majú banky štandardne v podmienkach, že k poistnému plneniu dochádza iba v prípade straty zamestnania zo strany zamestnávateľa a len v prípade hromadného prepúšťania. „Klienti si to často mýlia s tým, že odídu z práce, ostatnú vedení ako nezamestnaní a majú nárok na toto poistné plnenie. Nie je to tak,“ vysvetľuje Ovčarik.

  Pozor na podmienky

  Aj v prípade, že sa chcete poistiť proti kritickým ochoreniam, je dobré si vopred prejsť obchodné podmienky tohto poistenia.

  „V porovnaní so životnými poisteniami tieto kryjú len minimálne množstvo kritických chorôb, napríklad päť druhov. Dobré životné poistenie však dokáže vykryť aj cez 30 kritických ochorení a často za porovnateľnú cenu,“ ilustruje Ovčarik.

  Upozorňuje tiež, že si treba poriadne preštudovať podmienky.

  „Môžu sa v nich totiž nachádzať aj nezmyselné vety ako napríklad „poistné plnenie z titulu kritickej choroby vznikne vtedy, ak bol klient v čase diagnostikovania kritickej choroby nezamestnanou osobou“. Ľudsky povedané, poisťovňa za klienta napríklad v prípade rakoviny vyplatí hypotéku iba v prípade, že ju klientovi zistili, keď bol vedený na úrade práce ako nezamestnaný,“ dodáva Ovčarik.

  hypopoist_res.jpg

  Päť bánk ponúka za poistku úveru zľavu z úrokovej sadzby

  O koľko lacnejší budete mať úver, ak si zaplatíte poistku? Koľko vás to mesačnej vyjde?

  1.Slovenská sporiteľňa

  Ponúka základný súbor - smrť, plná a trvalá invalidita, s mesačnou platbou 7,9 percenta z predpísanej úverovej splátky. Rozšírený súbor - smrť, plná a trvalá invalidita, pracovná neschopnosť s mesačnou platbou 10 percent z úverovej splátky. Komplexný súbor - smrť, plná a trvalá invalidita, pracovná neschopnosť, strata zamestnania, s mesačnou platbou 13,5 percenta z úverovej splátky.

  Každý získa zníženie úrokovej sadzby o 0,2 percenta ročne.

  2.ČSOB Banka

  Poistenie v základnom balíku A zahŕňa smrť alebo invaliditu.

  Vo vyššom balíku B si klient okrem smrti a invalidity môže poistiť aj dlhodobú PN a v najvyššom balíku okrem spomenutých rizík aj stratu zamestnania. Cena poistky závisí od viacerých faktorov.

  Banka ponúka zľavu z úrokovej sadzby do 0,2 percenta podľa bonity klienta.

  3.UniCredit Bank

  V prvom balíku je zahrnutá smrť a PN. Druhý balík je rozšírený o poistenie nedobrovoľnej nezamestnanosti. V balíku s najrozsiahlejším krytím je aj poistenie trvalej invalidity. Výška mesačnej platby je do troch percent z anuitnej splátky.

  Klient získa výhodnejšiu úrokovú sadzbu o 0,50 percenta bez ohľadu na výber balíka.

  4.mBank

  Poistenie pokrýva poistenie pre prípad smrti z dôvodu úrazu alebo choroby a úplnú trvalú invaliditu z dôvodu úrazu alebo choroby. Úroková sadzba sa zníži o 0,25 percenta.

  Za prvých 24 mesiacov je poistné jednorazovo vo výške 1,5 percenta z poskytnutej sumy úveru. Mesačné poistné od 25. mesiaca je vo výške 0,025 precenta z dlžnej sumy úveru. V prípade, že nemáte na prvú splátku poistného, môžete požiadať o zvýšenie úveru o sumu poistného.

  5.VÚB Banka

  Umožňuje znížiť úrokovú sadzbu o 0,1 percenta.

  V základnom súbore je poistená smrť a trvalá invalidita. Mesačné poistné je 0,0536 percenta z objemu hypotéky. Komplexný súbor zahŕňa smrť, trvalú invaliditu, PN, nezamestnanosť a kritické choroby. Mesačná platba je 0,0743 percenta z objemu hypotéky. Neživotný súbor zahŕňa PN, nezamestnanosť a kritické choroby. Mesačná platba je 0,0360 percenta z objemu hypotéky.

  Zdroj: banky

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahKia vysvetľuje, prečo prepustila takmer tridsať ľudí

  Väčšina prepustených siahla po vyššom odstupnom.

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.