• Banky
 • Poistenie
 • Sporenie
 • Podnikanie
 • Právo
 • Dôchodok
 • Rodina
 • Energie
 • Exekútor nemôže predávať bez vedomia spoluvlastníkov

  Vydané 26. 3. 2014 o 8:00 Autor: Katarína Ragáčová

  Ak vlastníte dom či inú nehnuteľnosť alebo hnuteľnú vec s niekým ďalším, nemusíte sa obávať, že by exekútor predal aj váš podiel. Dokonca vám musí prednostne ponúknuť aj podiel dlžného spoluvlastníka.

  Nespláca spolumajiteľ vášho domu svoje dlhy? Bojíte sa, že vám exekútor predá strechu nad hlavou?
  Foto: FOTOLIA

  Andrej vlastní spolu so svojou mamou a sestrou dom v Bratislave. Sestra má viacero pôžičiek, začali jej už chodiť upomienky, pretože ich nezvláda splácať. Andrej s mamou sa obávajú, či ich exekútor nemôže pripraviť o strechu nad hlavou. Nevedia totiž, či náhodou sestra nezaložila svoju časť domu v nebankovej spoločnosti. "Má na to vôbec právo?" pýta sa Andrej.

  „Každý z podielových spoluvlastníkov môže svojím podielom disponovať bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Môže teda naň aj zriadiť záložné právo,“ vysvetľuje advokát Igor Augustinič z advokátskej kancelárie bpv Braun Partners. Jediné, čo spoluvlastník nemôže, je predať svoju časť domu skôr ako ju ponúkne ostatným spoluvlastníkom v rámci predkupného práva.

  Či už inštitúcia, ktorá úver poskytla alebo exekútor však môžu siahnuť na dom. Ale iba na dlžníkovu časť, podielov ostatných spoluvlastníkov sa dotknúť nemôže. 

  Musí vás osloviť

  Vy ako spoluvlastníci máte svoje práva v prípade začatia exekúcie či snahy speňažiť časť domu, na ktorej viaznu dlhy.

  Exekútor vás podľa zákona musí upozorniť na to, že na časť nehnuteľnosti, je vedená exekúcia. Mal by vám ju ponúknuť na odkúpenie. „Vy, ako zvyšný spoluvlastník alebo spoluvlastníci máte zákonné predkupné právo k tejto nehnuteľnosti,“ vysvetľuje advokát Dávid Štefanka z advokátskej kancelárie Štefanka Partners. Suma, ktorú budete musieť zaplatiť, sa vypočíta zo sumy podľa znaleckého posudku.

  Ak teda exekútor postupuje zákonne, nemalo by sa stať, že by vás obišiel, prípadne, že by vám nechcel predať podiel vášho spoluvlastníka.

  „Spoluvlastníci môžu zabrániť predaju podielu tak, že najneskôr do začiatku dražby zložia u exekútora v hotovosti alebo šekom sumu vo výške hodnoty spoluvlastníckeho podielu, ktorý má byť predmetom dražby,“ konštatuje Augustinič.

  Do troch rokov

  Ak by vám chcel váš príbuzný, ktorý má dlhy, navrhnúť, že vám predá svoj podiel ešte skôr ako príde exekútor, spozornite. Má síce právo, či už predať alebo previesť svoj podiel, veriteľ sa však môže obrátiť na súd a žiadať neplatnosť úkonu. Čo by znamenalo, že sa podiel dlžníka prevedie opäť naňho a exekútor môže naň siahnuť.

  „Dlžník v zásade môže previesť svoju nehnuteľnosť či iný majetok na príbuzného alebo iné osoby, aby sa vyhol prípadným exekúciám. Musí však počítať s tým, že veritelia môžu týmto právnym úkonom urobeným v posledných troch rokoch odporovať a domáhať sa na súde, aby určil, že voči nim nie sú právne účinné,“ dodáva Augustinič.

  Predaj spoluvlastníckeho podielu

  Exekútor môže predať spoluvlstnícky podiel len v súlade so zákonom. Ak postupuje inak, sťažujte sa napríklad aj na komore exekútorov.

  Zákon č. 233/1995 Z. z. 
  • § 166 ods. 1: „Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na hnuteľnej veci alebo na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností. O vykonaní exekúcie upovedomí exekútor ostatných spoluvlastníkov.“
  • § 166 ods. 2: „Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.“
  Stažovať sa môžete:
  • Kancelária Slovenskej komory exekútorov
  • Tel: +421 2 6353 6746 Sekreteriát SKE, +421 2 6353 6744 Mgr. Peter Haršányi (tajomník)
  • E-mail: ske@ske.sk

   

  Ďalšie novinky

  Ročné zúčtovanie: Firma môže dane zrátať za vás. Treba ju požiadať

  Zamestnanci sa s daňovým priznaním zvyčajne netrápia. Iba v prípadoch, ak mali príjmy navyše – napríklad z prenájmu, predaja bytu či výhry v súťaži

  Spoplatnený obsahNa jar budú hypotéky lacnejšie, oplatí sa počkať

  Už teraz ponúkajú dve banky úvery na bývanie za úroky blízko psychologickej hranice 1,5 percenta ročne.

  Hlavné správy

  Podcast Dobré ráno

  Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

  Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

  Spoplatnený obsahElektrické kolobežky chcú dostať z chodníkov. Pribúdali nehody

  Návrhy zmien ohlásila ministerka Saková ešte v septembri.

  Stĺpček Tomáša Prokopčáka

  Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

  Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.